Użytkowanie i pielęgnacja
Pielęgnacja i czyszczenie
Meble wykonane są z naturalnego drewna, które wymaga okresowego czyszczenia i pielęgnacji.
Standardowo, pokryte są olejowoskami marki OSMO.
Drewniane meble powinno się regularnie czyścić z kurzu i zabrudzeń. W tym celu najlepiej używać miękkiej wilgotnej ściereczki. Do usuwania bardziej uporczywych zabrudzeń należy używać środków przystosowanych do powłok olejowoskowych - najlepiej marki OSMO. Pamiętaj, nigdy do mebli pokrytych olejowoskiem nie używaj preparatów typu "Pronto", zawierających rozpuszczalniki.
Zawsze, gdy czyścisz mebel, lub gdy coś Ci się na niego rozleje, dbaj o to, żeby drewniany blat nie pozostawał mokry, na koniec warto go jeszcze przecierać suchą ściereczką.
W zależności od intensywności użytkowania i przecierania, co kilka miesięcy należy także przeprowadzać pielęgnację drewnianych blatów pokrytych olejowoskami OSMO. Do tego rodzaju zabiegów polecamy nasz firmowy Zestaw Pielęgnacyjny – zawiera on środek, który oczyszcza i konserwuje wierzchnią warstwę drewna. Systematyczne stosowanie go zwiększa trwałość blatów oraz ich odporność na penetrację cieczy i zabrudzenia.
Żeby dowiedzieć się więcej ma temat pielęgnacji i czyszczenia mebli drewnianych, zawsze możesz do nas napisać - pomożemy.
BOOOOOŻE, ile zachodu z tym olejowoskiem.... Pozwól, że przedstawimy Ci też jego zalety.
01.
Dotyk, wygląd
Meble pokryte olejowoskiem są niezwykle naturalne i przyjemne w odbiorze - zarówno wizualnym jak i w dotyku. Olejowosk, w odróżnieniu od lakierów, nie odcina Cię twardą, sztuczną powłoką od drewna, z którego zrobiony jest mebel. Krótko mówiąc - trzeba to poczuć na własnej skórze.
02.
Naturalne pochodzenie
Olejowoski, jak sama nazwa wskazuje, składają się ze składników pochodzenia naturalnego - olejów i wosków (m.in. pszczelich). Są nietoksyczne i bardzo bezpieczne, co potwierdzają certyfikaty europejskie - zezwalające na kontakt z żywnością czy też stosowanie na powierzchni zabawek dziecięcych.
03.
Zabezpieczenie powierzchni
Owszem, trzeba o powłokę dbać i czasami ją odświeżać. Ale jeśli to robisz, Twój stół jest naprawdę dobrze zabezpieczony przez zabrudzeniami. Olejowoski bardzo skutecznie zabezpieczają przed powstawaniem plam - z wina, kawy. Tworzą powłokę hydrofobową, zabezpieczając Twoj mebel przed wilgocią.
04.
Łatwość renowacji
Kupujesz mebel po to, żeby z niego korzystać. Gdy z niego korzystasz, zużywa się - to naturalne. Gdy zniszczy się powłoka lakierowana - nie ma rady, musisz mebel oddać do stolarza na gruntowne szlifowanie i ponowne lakierowanie. W przypadku olejowosku jest inaczej. Pełne odświeżenie mebla jest dziecinnie proste, i przy okazji bardzo przyjemne. Olejowosk nakłada się bawełnianą szmatką. Możesz bez obaw przeszlifować powierzchnię, usunąć wszelkie rysy i plamy, a po doprowadzeniu mebla do stanu "jak nowy", zabezpieczyć go olejowoskiem.
05.
Usuwanie wgnieceń
Coś Ci spadło? Zdarza się. Pojawiło się wgniecenie. Na szczęście masz mebel z litego drewna, pokryty olejowoskiem. Nawet duże wgniecenie magicznie usuniesz.. żelazkiem. Serio serio. Przykładając je do mokrej szmatki, umieszczonej na wgnieceniu, wytworzysz parę, która wypchnie włókna drewna. Pozostaje Ci tylko wygładzić powierzchnię drobnym papierem, zabezpieczyć olejowoskiem... i cieszyć się meblem jak nowym.
Wciąż nieprzekonany? Nasz klient, nasz Pan. Możemy zabezpieczyć Twój wymarzony mebel czymkolwiek zechcesz. Wystarczy, że nas o to poprosisz.
Użytkowanie
Kupujesz mebel z drewna. Warto abyś wiedział, z czym się to je.
01.
Kolor
Z czasem kolor będzie się zmieniać. Pod wpływem słońca drewno ciemnieje, tak to już jest.
02.
Zmiany wymiarów
Drewno to żywy materiał. Kurczy się i rozszerza, w zależności o tego, jakie warunki są w jego otoczeniu. W dodatku, w różnych kierunkach kurczy się w różnym stopniu. Zrozumienie tego jest bardzo istotne przy projektowaniu mebla - konstruując go trzeba "dać mu żyć". Ale to już nasza robota i doświadczenie - o to nie musisz się martwić.
Mimo to, musisz liczyć się z tym, że twój mebel będzie się nieco zmieniać - kurczyć, rozszerzać. Możesz to ograniczyć, zapewniając mu możliwie najbardziej stabilne warunki - utrzymując stabilną wilgotność w pomieszczeniu, szczególnie w okresie grzewczym.
03.
Paczenie się
To nasze kochane drewno lubi, kurcząc się lub rozszerzając, zmieniać swój kształt. Walczymy z tym, jak tylko możemy - odpowiednio sezonujemy i suszymy, a tworząc meble kleimy je z mniejszych listewek. Tworząc blaty stołów, dodatkowo kleimy je warstwowo. Usztywniamy je w określonych płaszczyznach, jednocześnie pozwalając się ruszać w innych - w przeciwnym razie by pękało.
Dzięki tym wszystkim działaniom wypaczanie się drewna jest maksymalnie zredukowane. Ale nigdy nie zniknie całkowicie - pamiętaj o tym.
04.
Niepowtarzalność wzoru
Nie ma dwóch takich samych desek. Możlwie, że gdzieś to już słyszałeś/słyszałaś. To prawda. Rysunek słojów, ich wybarwienie na Twoim meblu jest niepowtarzalne. Nie mamy wpływu na to, że jest takie, a nie inne. Inaczej sprawa wygląda w meblach z okeiny. Tam jedną deskę kroi się na ekstremalnie cienkie warstwy - nawet poniżej milimetra, w związku z czym uzyskuje się wielokrotną "odbitkę" tej samej deski, którą nakłada się np. na płytę wiórową.
W meblach z litych, grubych desek, tak nie jest. Każdą deskę uformowała natura, w związku z czym każda jest troszeczkę inna. Trochę jak my sami ;)
05.
Sęki
Staramy się ich unikać. Większe na etapie selekcji i rozcinki wycinamy. Pozostałe staramy się tak układać, aby były w niewidocznych miejscach np. od spodu. W widocznych miejscach staramy się pokazywać tylko te zdrowe - pełne w środku. Nie zmienia to faktu, że czasami mogą się pojawiać - w widocznych miejscach odpowiednio wypełnione, jeżeli jest taka potrzeba. To naturalna część drewna, tak jak naturalną częścią drzewa są jego gałęzie.
Wiesz już, mniej więcej, o co w tym wszystkim chodzi. Czego warto unikać? A co warto robić?
-
Postaraj się nie ustawiać mebla przy źródłach ciepła. Odsuń go trochę o grzejników, nadmuchów (w tym klimatyzacji)
-
Pod gorące lub mokre naczynia warto używać podkładki. Pamiętaj, że nasz stół Vaso ma w tym celu dedykowane akcesorium - wkładkę centralną ze spieku kwarcowego, pod gorące naczynie
-
Dbaj o siebie, a przy okazji o mebel - zainwestuj w nawilżacz powietrza. W sezonie grzewczym jest bardzo sucho
-
Swój mebel trzymaj tylko w domu, nie w piwnicy ani na balkonie. Nie jest do tego przystosowany.
-
Postaraj się nie narażać go na gwałtowne zmiany temperatury
-
Dbaj o świeżość powłoki olejowoskowej
-
Ciesz się nim! I korzystaj z niego, bo po to właśnie jest. Dzięki temu, że zrobiony jest z najsolidniejszego materiału, będzie ci służyć wiele, wiele lat. A nawet gdy pokażą się na nim znaki zużycia, będziesz mógł/mogła odświeżać go niezliczoną ilość razy, za każdym razem ciesząc się z pełnowartościowego, nowego mebla.